BIEGANIE JAK VITIS VINIFERA

Chyba najlepsze w bieganiu jest to, że nigdy nie będzie się wiedzieć wszystkiego.

Ilekroć wychodząc na trening, pytam sam siebie, na jakim etapie treningowym jestem i czego mogę się spodziewać po najbliższych kilometrach. Chyba każdemu, kto choć trochę stara się regularnie biegać, nie jest obca sytuacja, kiedy z trudem przychodzi wciągnięcie na nogi biegowych butów, a jednak na przekór trening okazuje się wręcz fantastyczną przygodą. Niestety, też bywają takie, po których jest więcej wątpliwości, niż satysfakcji. Jednak w perspektywie całości i te z pewnością są znamienne. Bieganie to rzeczywiście frapująca przygoda z wszystkimi jej meandrami, po której z pewnością zawsze można się spodziewać dawki radości.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo wielu głosów o prostocie tej dyscypliny, poniekąd słusznych, bieganie jest skomplikowanym i wymagającym procesem. Wymaga zaangażowania nie tylko w kontekście czasu, ale również wiedzy i wynikających z niej umiejętności. To przede wszystkim przygoda w głąb świadomości o własnym organizmie, z uwzględnieniem jego wszystkich psychofizycznych aspektów, gdzie każdy najdrobniejszy czynnik tegoż procesu w konsekwencji zaczyna mieć wielkie znaczenie. Począwszy od zdrowej, odpowiedniej diety, która jest kluczowym elementem dla wszystkich, również wśród osób niebiegających, poprzez odpowiednio dużą ilość odpoczynku między cyklami treningowymi, po jak najbardziej złożone aspekty treningu biegowego. Biegowy sukces, choćby na poziomie osobistym, także wymaga zaangażowania i poświęcenia.

RunEasier_bieganie_jak_Vitis_vinifera_1

Podobnie, jak w bieganiu, najlepsze, co można wiedzieć także o Vitis vinifera, jest to, że nigdy nie będzie się wiedzieć wszystkiego. To wyróżniający się równie wymagającym i złożonym procesem organizm, dla którego słońce, temperatura, woda, gleba i miejsce, w którym winna latorośl dojrzewa, mają zasadnicze znaczenie. Jak w przypadku innych roślin, tak w przypadku Vitis vinifera – matki i ojca niemal tysiąca różnych odmian zwanych szczepami, nadmiar słońca może spowodować wysuszenie, a niedostatek, że wystarczająco nie dojrzeją. Naturalną ich ochroną są liście dostarczające również w procesie fotosyntezy energii. Jednak kiedy jest ich zbyt dużo, trzeba je przerzedzić. Jeśli wytnie się ich za wiele, krzew straci możliwość pozyskiwania energii, natomiast zostawiając za dużo pozbywa się roślinę równomiernego dojrzewania. To tylko jeden, absolutnie podstawowy aspekt uprawy winnej latorośli wymagającej mnóstwa cierpliwości i uwagi. W istocie to bardzo skomplikowana i trudna uprawa. Wymaga fachowej wiedzy, umiejętności i zaangażowania, której finalnym produktem spodziewane są wysokiej jakości owoce.

Pozornie łatwe bieganie wymaga równie dużo miłości, cierpliwości, uwagi i niekiedy łez. To przede wszystkim ogromna pasja, czyli poświęcenie, co jest pierwszym i najważniejszym aspektem treningu biegowego. Mimo wszystkich przeszkód jakie pojawiają się na ścieżkach biegowych, należy o nich myśleć wyłącznie, jak o elementach większej całości, gdzie znaczenie każdego z osobna czynnika jest bardzo złożone oraz założone. W tym względzie najważniejsza jest systematyczność i wytrwałość, gdzie choćby zły, ale systematyczny trening jest z pewnością zdecydowanie lepszy od starannie zaplanowanego, ale konsekwentnie nierealizowanego. I choć w pozornym łatwym bieganiu nigdy nie będzie wiedziało się wszystkiego, to właśnie dzięki temu każdy ma możliwość poznać je na własny, bardzo indywidualny sposób. Tak oto rodzi się świadomy biegacz, którym zostaje się już na całe życie.

RunEasier_bieganie_jak_Vitis_vinifera_2

CHEERS!

Łukasz Pura, RunEasier

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

kim jestem?Łukasz Pura
founder/blogger/musicologist/
sound designer/publicist/
climber/triathlete/
runner/

Prócz oddechu, miłości, wzruszeń
i estetycznych zachwytów
potrzebne jest mi także bieganie.
Na blogu Run Easier, w lekkim,
biegowym stylu, łączę swe pasje,
a wszystko w myśl idei
przyjemniejszego życia.
...to make life easier.

piszę, fotografuję dla: